چارچوب ارزیابی سازمانی (7 اس مکینزی)

چارچوب ارزیابی سازمانی (7 اس مکینزی)

اکثر مدیران و کارآفرینان همواره دغدغه هایی در رابطه با طراحی یک سازمان اثربخش و ارزیابی عملکرد آن دارند در این رابطه در مراحل آغازین و همچنین مراحل مختلف چرخه عمر یک سازمان ، همواره این دو سئوال مطرح است :

چگونه مطمئن شویم  که سازمان را خوب و اثربخش طراحی کرده ایم؟

آیا سازمان ما در عمل از ویژگی های یک سازمان اثربخش برخوردار است؟

از این دست سئوالات همواره در مراکز علمی و مشاوره ای  نیز وجود داشته و دارد.

در این رابطه مدل ها و بررسی های زیادی ارایه شده است  که در این راستا مدل گروه مشاورین مکینزی که در دهه ۸۰ میلادی ارائه شده است  یکی از بهترین و معتبرترین مدل ها است که اعتبارجهانی  زیادی دارد.

این مدل ۷ عامل درونی را در ساخت و طراحی  مناسب و فعالیت اثربخش و موفق شرکت ها بسیار مهم و تعیین کننده می داند. این عوامل با یکدیگر مرتبط بوده و بر روی یکدیگر اثر می گذارند نقص در هر کدام از آنها موجب اشکال بزرگتر در کل سازمان و عملکرد های آن می شود.

 

چارچوب ارزیابی سازمانی

عوامل s Mckinsey7

مدل مکینزی متشکل از ۷ عنصر مرتبط با هم است که عبارتند از:

ارزش های مشترکshared value

ارزش های مشترک مرکز ثقل این مدل است که بیانگر اعتقاد ، باورها و مدل های ذهنی و ارزش ها و اهدافی است که افراد و واحدهای سازمانی باید مشترکا داشته باشند.

استراتژی strategy

هر شرکتی باید استراتژی روشن و کارآمدی را برای استفاده بهینه از منابع ، امکانات  و توانمندی های درونی و فرصت های خارجی برای دست یابی به اهداف مختلف خود داشته باشد.

ساختار structure

سازمان باید به روش مناسبی سازماندهی شود به نحوی که وظایف سازمانی با کارایی و اثربخشی بالا انجام شود به بیان دیگر ، شرکت ها برای موفقیت نیازمند ظرف سازمانی مناسب و کارآمد هستند که در آن اختیارات، روابط و وظایف به روشنی مشص شده باشد.

سیستم ها systems

هر سازمانی باید قادر باشد متناسب با اهداف و ماموریت های خود سیستم ها و فرایندهای ضروری را به کار گیرد مانند سیستم خرید ، سیستم تولید ، سیستم جذب و نگهداری نیروی انسانی ، سیستم مالی و ……

نیروی انسانی staff

ایجاد و تداوم فعالیت سازمانها بدون نیروی انسانی غیر ممکن است بنابراین تعداد نیروی انسانی ، کیفیت نیروی انسانی ، نوع مهارت ها و تخصص های نیروی انسانی باید متناسب با اهداف ، ماموریت ها و استراتژی های سازمان باشد.

شیوه و سبکstyle

مهارت ها ، تکنیک ها ، فناوری و روش های انجام کار در سازمان باید متناسب با اهداف و ماموریت ها باشد .

مدیریت و رهبری چگونه در سازمان اعمال می شود؟

آیا سبک مدیریت سازمان متناسب با واقعیت های سازمانی و نیازهای رقابتی سازمان است؟

  • این عوامل هفتگانه بیانگر عوامل سخت افزاری و نرم افزاری است که در فعالیت اثربخش هر سازمانی ضرورت دارند ترکیب عوامل باید به نحوی باشد که در هر مرحله از حیات و عمر یک سازمان ،  کارایی و اثربخشی وجود داشته باشد.

گفته می شود سه عامل ساختار ، سیستم ها و استراتژی بخش سخت افزاری و چهار عامل ارزش های مشترک ، سبک و استایل ، کارکنان و مهارت ها بخش نرم افزاری مدل را تشکیل می دهد. ضمن اینکه باید اذعان داشت که استراتژی بیشتر ماهیت نرم افزاری دارد تا سخت افزاری.

Hard ElementsSoft Elements

Strategy

Structure

Systems

Shared Values

Skills

Style

Staff

 

 

  • فرض بنیادین این مدل این است که برای عملکرد عالی یک سازمان هر کدام از این عوامل باید خوب و اثربخش عمل کند و متناسب با الزامات محیطی و نیازهای رقابتی سازمان اصلاح و تقویت شوند.

 مدل هم در مرحله طراحی و ایجاد یک سازمان و شرکت و هم در مراحل بعدی آن یک ابزار کاربردی مهم است که با استفاده از آن می توان نیاز به تغییر و اصلاح در عملکردهای سازمانی را تشخیص و اعمال کرد.

 بنابراین این مدل نشان خواهد داد که برای بهبود عملکرد شرکت نیاز به تغییر و ایجاد پیشرفت در کدام عامل هستیم.

  • برای ارزیابی موقعیت سازمان در هر کدام از این ۷ بعد مهم (۷s مکینزی) پرسشنامه هایی استاندارد تهیه شده است که ضمن داشتن روایی و پایایی مناسب به ما کمک می کند تا وضعیت سازمان را در بخش های مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و در صورت نیاز مبادرت به انجام برنامه ریزی های لازم جهت بهبود سازمان خود نماییم.

همچنین پس از انجام اقدامات بهبود و اصلاحی لازم ، مجددا میتوانیم ارزیابی را تکرار کرده تا میزان اثر بخشی راه کار انتخاب شده را مورد بررسی دقیق تر قرار دهیم .

 

وبلاگ آموزشی کلینیک سازمانی

No More Articles

آمار بازدید سایت کلینیک سازمانی

1860439
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
1077
1655
2242
9725
2732
36559
1860439

پیش بینی امروز
1248

5.19%
13.10%
2.98%
0.13%
0.03%
78.57%
آنلاین (15 دقیقه گذشته):17
17 مهمان
صفر کاربر

IP شما:18.204.48.64

Back to top