مرکز مشاوره مدیریت و ارزیابی کلینیک سازمانی

 

افزایش عدم اطمینان محیطی، تغییر نیازهای مشتریان ، تشدید فضای رقابتی در صنعت و تلاش برایسرآمد شدن و تدام کسب و کار یک سازمان، فرایند پیوسته ای است که با برنامه ریزی و هدف گذاری آغاز می شود و در طول مسیر با ارزیابی های مداوم در مسیر اهداف از پیش تعیین شده، نواقص و نارسایی ها و انحرافات را شناسایی نموده و اقدام به اصلاحات لازم می نماید . در این مسیر سازمان لازم دارد تا اثربخشی و عملکرد خود را مورد ارزیابی قرار دهد و برای این منظور نیاز به انتخاب استاندارد ،چارچوب، الگو ومدل های مناسب از قبیل استاندارد حرفه ای تحلیل کسب وکار BABOK ،معماری سازمانی TOGAF، ارزیابی چندبعدی سازمان 7s Mckinsey ، الگوهای تجارب موفق Best Practice و ....جهت ارزیابی و اعتلای خود می باشد

اما سوال مهمی که مدیران عموما با آن مواجه هستند این است که:

 

چرا به خدمات مشاوره نیاز داریم ؟

در کشور عزیز ما عموماً به سراغ مشاور رفتن به زمانی موکول می شود که مشکلات حالت پیچیده و در هم تنیده پیدا کرده و مثل غده سرطانی، هم زمان چندین بخش سازمان از فروش تا مالی را درگیر کرده است ، به همین علت برای حل این کوه مشکلات دیگر از یک مشاور به تنهایی دیگر کاری ساخته نیست . در اینگونه موارد واقعا نیاز به یک تیم حرفه ای با ترکیبی از تخصص های متنوع از مدیریت ، حسابداری ، صنایع گرفته تا فناوری اطلاعات جهت جراحی سازمان مورد نیاز است ، البته ناگفته نماند که در اکثر موارد نهایتا مدیران نتیجه گیری می کنند که صورت مسئله را بطور کامل پاک کنند ، اما در برخی موارد آن دست از شرکتهایی که منابع مالی خوبی دارند بدنبال مشاوران خارجی می گردند تا شاید انها بتوانند با صرف هزینه چندین برابری ، مشکلات شان در زمان بسیار کوتاهی ، حل نمایند.

اما سایرین در ادامه همان روند و تلاش در حل مسائل پیچیده ، صرفا با طرح دغدغه ها و نگرانی ها در جلسات مدیریتی نه تنها مشکلی را حل نمی کنند بلکه همان اندک زمان حیاتی ، احیاء کسب وکار را هم هدر می دهند و دست آخر مشکل را بعنوان واقعیتی تلخ در سازمان خود می پذیرند و در نهایت مسبب همه مشکلات را اقتصاد کشور می دانند و رفع آنرا به برطرف شدن مشکلات خرد و کلان اقتصادی ربط می دهند و همانطور که همه می دانیم حکایت همچنان باقی است.

با سابقه اجرایی مشاوران مرکز کلینیک سازمانی ، عموما شرکت هایی که برای ارائه خدمات مشاوره در زمینه های مختلف با آنها همکاری داشته ایم در یکی از گروه بندی های زیر قرار می گیرند :

گروهبندی مشتریان خدمات مشاوره مدیریت

  1. شرکتهایی که در یک فضای رقابتی شدید فعالیت می کنند و می خواهند نسبت به رقبای بازار، در جایگاه بهتری قرار داشته باشند و یا اینکه دنباله رو رهبران بازار باشند.

  2. کسانی که از بکار بستن همه راهکارهای داخلی سازمان ، ناخشنود بوده و به بن بست رسیده اند. اما هنوز انگیزه خود را از دست نداده اند.

  3. کسانی که ظرفیت نیروی انسانی داخلی محدودی جهت پیاده سازی تحولات و جذب رویکردهای نوین در صنعت را دارند.

  4. کسانی که مبتنی بر چشم انداز ، پیش بینی و تجارب قبلی خود در آینده ای نزدیک، کسب و کار یا سایر فعالیت های خود را با مشکلات عدیده مواجه می بینند ، لذا قبل از اینکه دیر بشود برای اخذ راهکار به مشاور مراجعه می کنند.

  5. کسانی که منتظر بروز مشکل در سازمان خود نمی مانند و با انجام ارزیابی های دوره ای قبل از بروز هر گونه مشکل، اقدامات پیشگیرانه اتخاذ می کنند.

  6. مدیرانی که قصد دارند تصمیمات مهمی در سازمان خود بگیرند اما نمی دانند اتخاذ آن تصمیم چه تاثیرات جانبی بر سایر بخش های سازمان و ذینفعان می گذارد ، عموما جهت شبیه سازی و مدلسازی تصمیم خود به مشاور مراجعه می کنند.

  7. کسانی که در بین تفکرات توسعه ای خود ، ایده جدیدی جهت تغییر یا بهبود مدل کسب و کار دارند و آنرا با مشاورین در میان می گذارند.

  8. گروهی از سازمان ها هم در زمان پیاده سازی و اجرای طرح های تحولی خود بدلیل پذیرش بیشتر نیروی های بیرونی توسط پرسنل شرکت، از مشاوران در قالب مربی و تسهیل کننده تغییرات کمک می گیرند.

  9. کسانی که قبل از شروع به کار ، در زمینه تهیه طرح ها و برنامه های بهبود سازمان ، از مشاور کمک می گیرند.

 

جدای از این تیپ شناسی مشتریانی که از خدمات ارزیابی و مشاوره کلینیک سازمانی استفاده می کنند ، بکار گیری مشاور دارای مزایایی فراوانی است که به ذکر برخی از انها می پردازیم:

 

مزایای بکارگیری خدمات مشاوره مدیریت

مزایای ناشی از استفاده از مشاوران مدیریت در فضای کسب‌ و کار از طریق فرصت‌هایی که برای کسب ‌و کارها و سازمان‌ها ایجاد می‌کنند شناخته می‌شوند. از این فرصت‌ها و مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- توسعه درک و شناخت عمیق‌تر از بازار و شرایط قیمت‌گذاری

- ایجاد و توسعه برنامه بازار و حفظ و نگهداری مشتریان فعلی و جذب مشتریان بالقوه

- شناسایی و تحلیل نقاط قوت و ضعف اصلی سازمان و تشخیص حوزه‌های بهبود

- برندسازی سازمان و محصولات

- شناسایی، تحلیل و کاهش ریسک‌های محیطی و کسب‌وکار

- ارائه راه‌حل‌های خلاقانه جهت رفع مشکلات پیش‌رو و یا پیشگیری از مشکلات آتی

- آموزش مدیریت و کارکنان

- بهبود سیستم ها و ساختار سازمان

- داشتن نگاه چند بعدی و برون سازمانی جهت شناسایی مشکلات
ـ کاتالیزور اعمال تغییرات در سازمان‌ها و شرکت‌ها
ـ قرار گرفتن در مرکزیت نظریه‌ها و روش‌های مدیریت و توسعه‌ی حرفه مدیریت
در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که مشاوره مدیریت یک علم یا هنر نیست بلکه مشاور با استفاده از تجارب خود و بکارگیری ابزارهای مختلف برای مشکلات و مسائل سازمان ها ، راهکارهای بهینه ارائه می دهد.

 

خدمات قابل ارائه کلینیک سازمانی

کلینیک سازمانی با بکارگیری افراد تحصیل کرده و با تجربه در عرصه های گوناگون ، علاوه بر اینکه بخشی از یک شرکت دانش بنیان بوده و از فناوری اطلاعات جهت اجرای سریع خدمات مشاوره ای خود استفاده می نماید ، سرویس های خود را بصورت کاملا یکپارچه و دوره ای در اختیار سازمان های پیشرو قرار می دهد.

خدمات قابل ارائه کلینیک سازمانی که بخش خدمات تخصصی سایت توضیح داده شده اند بصورت مختصر به قرار زیر می باشند.

1-     برنامه ریزی استراتژیک (سازمانی و بخشی)

2-     عارضه یابی سازمانی

3-     کانون ارزیابی سازمانی

4-     آزمون های اختصاصی

5-     ارزیابی عملکرد سازمان

6-     تحلیل کسب و کار

7-     افزایش بهره وری و کارائی

8-     هوشمند سازی کسب و کار

9-     پژوهش در کسب و کار

10- آموزش و مشاوره

همچنین این خدمات در 8 بعد سازمانی ارائه می گردند که عبارتند از :

-          حوزه استراتژی

-          حوزه سیستم ها و فناوری اطلاعات

-          حوزه ساختار سازمانی

-          حوزه منابع انسانی

-          حوزه فروش و بازاریابی

-          حوزه مهارت های فردی پرسنل

-          حوزه سبک و شیوه رهبری

-          حوزه دانش تخصصی پرسنل

 از نظر ما توسعه ملی در گرو توسعه بنگاه های صنعتی کوچک و بزرگ از طریق توسعه مدیریت است ، که یکی از راه های آن گسترش به کارگیری خدمات مشاوره ای می باشد. همان طور که می دانید عمر صنعت مشاوره در ایران ، نسبتا کوتاه است و شرکت های ما در صحنه های جهانی از حیث اقتصادی و بازرگانی با چالش های جدی در خصوص انطباق با شرایط جدید دنیا مواجه هستند، مجموعه کلینیک سازمانی با علم به این موضوع سعی دارد با بهرمندی از پتانسیل های نیروی انسانی حرفه ای و فناوری اطلاعات ، که در اختیار دارد، بتواند نقش مثبتی در پشتیبانی از مدیران و شرکت های مستعد پیشرفت تا سر حد کلاس جهانی داشته باشد.

 

آمار بازدید سایت کلینیک سازمانی

1860387
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
1025
1655
2190
9725
2680
36559
1860387

پیش بینی امروز
1200

5.19%
13.10%
2.98%
0.13%
0.03%
78.57%
آنلاین (15 دقیقه گذشته):13
13 مهمان
صفر کاربر

IP شما:18.204.48.64

Back to top